
Колекция „Документи от Възраждането”
Националният исторически музей притежава колекция „Документи от Възраждането”, която наброява повече от 290 музейни единици, тематично свързани с епохата на българското Възраждане.
Принципът на формирането на колекцията е издирването, опазването и научната обработка на важни документи от официален и личен характер, създадени в периода на Възраждането 18 – 19 в. които се използват при организирането на временни изложби и постоянни музейни експозиции, служат като изворов материал за научни публикации и издания:
Документите свидетелстват за живота и дейността на водещите възрожденски фигури, отразяват ключови политически и обществени събития от историята на българите през 18 – 19 век. Те са с различно съдържание и време на създаване в рамките на възрожденския период. Като тематика в центъра на вниманието са етапите от борбата на българския народ за независимост – културно-просветното движение, борбата за независима църква и национално-освободителното движение.
Прочети целия текстКолекцията включва:
– Официални османски документи (султански фермани, тапии, крепостни актове, съдебни преписки, паспорти, досиета, османски облигации)
– Лични документи на видни дейци на българското Възраждане и на неизвестни лица (писма, телеграми, визитни картички, честитки, кръщелни и брачни свидетелства, завещания, дневници, биографии, лични бележници и тефтери)
– Официални български документи, свързани със стопанското развитие на възрожденското общество през 19 в. (устави на еснафски сдружения, търговски тефтери, тетрадки със записки, квитанции, разписки, описи, обръщения и прошения)
– Официални български документи, свързани с движението за новобългарско училище и светско образование (учебникарска литература, учебни издания, училищни правилници, доклади и отчети, ученически тетрадки и свидетелства)
– Официални български документи, които отразяват политическата борба за независима българска църква и националнореволюционните борби за извоюване на свобода (печатни издания на фермана за създаване на Българска екзархия, революционни клетви и прокламации,протоколи и издания на БРЦК; списък с жертвите от 1876 г.)
– Чуждестранни документи – лични, издадени на българи и официални, които отразяват събитията около Руско-турската освободителна война 1877 – 1878 г. и участието на българското Опълчение (документи за самоличност при пътувания, манифести, свидетелства на опълченци и списъци, схеми и документи за Освободителната война)
Едни от най-интересните и значими документи, които се съхраняват в колекцията са специално изработени музейни копия на свидетелства за дейността на водещите стратези на националната революция – Георги Раковски, Васил Левски, Христо Ботев:
– План за Освобождение на България на Г. С. Раковски
– Нареда на работниците за Освобождението на българския народ, изработена от В. Левски
– Писмена клетва на Левски
– Писма на Левски до Панайот Хитов и Филип Тотю
– Личният бележник на Васил Левски
– страница от личния бележник на Христо Ботев
– Писмо на Христо Ботев от БРЦК в Букурещ