Дигитална библиотека
Обща информация
В дигиталната библиотека на Националния исторически музей ще намерите специализирана научна литература. Тя включва история, археология, етнография, нумизматика, изкуствознание, сфрагистика и други.
В дигиталната библиотека на Националния исторически музей ще намерите специализирана научна литература. Тя включва история, археология, етнография, нумизматика, изкуствознание, сфрагистика и други.
Автор: Божидар Димитров, Експонати, свързани с култа към славянските първоучители и техните ученици, съхранявани в…
Автор: Мариела Инкова, Съкровището на хан Кубрат Съкровището на хан Кубрат Назад към Дигиталната библиотека…
Автор: Илия Киров, Предримски бронзови съдове Предримски бронзови съдове Назад към Дигиталната библиотека Сред най-представителните…
Излезе от печат книгата най-новата книга на проф. д-р Иван Христов – PORT BAGLAR. Archaeological…
Автор: Иван Христов, Тайните на нос Емине Тайните на нос Емине Назад към Дигиталната библиотека…
Автор: Иван Христов, Полуостров/остров Св. Тома. История и археология на черноморските острови Полуостров/остров Св. Тома….
Специализираната научна библиотека в Националния исторически музей е създадена едновременно със създаването на самия музей – на 5 май 1973 г. Работата по набавянето на книжния фонд и организацията на книгозаемането обаче, както и организационните дейности по същинското създаване на музея, започват година по-късно.
Огромната част от книжния фонд в библиотеката днес са книги, които са обичайни за една музейна библиотека. Същевременно през последния половин век са натрупани и значителен брой ценни и редки издания добити като дарение и нарочно откупувани за ползване от музейните специалисти. Точно тези ценни и редки издания ще започнем да представяме в тази рубрика на Дигиталната ни библиотека всеки петък.
Защо в петък? Заради символното значение на този ден за НИМ – Разпореждането на Бюрото на Министерския съвет за създаването на Националния исторически музей е обнародвано в Държавен вестник, тоест влиза в сила, в неговия бр. 90 от 25 май, който през 1973 г. се пада именно в петък.
Още в началото е нужно едно уточнение. Ценните и редки издания, които ще представяме в тази рубрика, са само и единствено, според сегашния ни замисъл, от библиотечния фонд в Националния исторически музей, а не от сбирките във фонда на музея – макар там да се съдържат много по-голям брой ръкописи, старопечатни книги и редки издания, някои от които са със световно значение – Охридския препис на „История“ на куропалата Йоан Скилица от XIII в. (единствената голяма средновековна летопис, която се съхранява в България), Боянският псалтир също от XIII в. и пр.
Великолепно издание с 15 цветни карти и 103 черно-бели снимки, рисунки и схеми; Тринайсет от…
Авторът е сред първите завършили Държавното рисувално училище (днес Национална художествена академия) през 1903 г….
Книгата е най-важният етнографско-фолклорен труд на художника Иван Енчев-Видю (1882-1936), издаден приживе; Събраният теренен материал…
Представяме тук първата българска всеобхватна домакинска книга понеже нейното издаване – в три издания за…
Преди малко повече от месец – на 28 март 2023 г. – завинаги ни напусна…
Комплект от два тома с материали за археологическата карта на Сърбия, включващ археологически обекти и…
Каталогът е отпечатан в печатница Vanderperre в Париж през първата половина на юни 1980 г….
Грижливо издание на първоначалния текст на забележителния труд на Андрей Грабар, създаден по поръчка и…
Комплект от два тома, подвързани в общ свитък; Двете големи карти са с отличен печат…
Комплект от два тома, от седмото издание на известния речник на немския класически филолог, преподавател…
Втори том – от Λ до Ω – от второто издание на известния речник на…